Aby rouška neškodila pleti

30.01.2021

Zapařené tváře, svědící obličej a vyrážka - takové obtíže zažívají v dnešní době i lidé, kteří běžně s pletí problémy neměli.

Roušky se staly neodmyslitelným symbolem koronaviru a i za mnoho let budou nejspíše tím prvním, co si lidé při zmínce o pandemii COVID-19 vybaví.

Jak ovlivňuje nošení roušky naši pleť? 

Než se ale do toho pustíme, ráda bych začala tím POZITIVNÍM, co nám rouška přináší dobrého:)
Rouška může pleť částečně chránit!
Nejen že nás chrání od vdechnutí "bacilů" různé povahy a jmen, tak z pohledu dermatologa, je také výhodou roušky poskytování mírné ochrany před škodlivými vlivy. "Zejména dermatologové vědí, že slunce je sice pro celou naši existenci nutné, ale může na pleti napáchat řadu nepěkných záležitostí. Ztluštění kůže, nepravidelné pigmentace, vrásky a při přílišné expozici dokonce i kožní nádory. Rouška pleť před sluncem trochu chrání, chrání ji také před smogem, ale i před neustálými mimoděčnými dotyky našich rukou a částečně před infekcemi," říká Kateřina Klauzová.


Teď to NEGATIVUM:(
Vlhko, teplo, nedostatek vzduchu a nepříjemné dráždění pleti. Prostředí pod rouškou je živnou půdou pro vznik nejrůznějších kožních problémů. Stejně jako se roušky staly symbolem naší doby, stává se jím maskne - tedy akné z roušek. Co je maskne a jak vzniká si přečtěte zde
To poslední potvrdil například i dermatolog Štěpán Hrňa z kliniky Derma Prima. "Dnes se nikdo nošení roušek nevyhne, a proto nyní v ambulancích zaznamenáváme větší výskyt tzv. obličejových dermatóz, tedy kožních onemocnění, které se vyskytují v obličejových částech hlavy. Dle mé soukromé statistiky, nejedná se rozhodně o celorepublikový průměr, každý druhý pacient, který navštíví naši ambulanci, přichází s novým kožním onemocněním v oblasti obličeje nebo se zhoršením už dříve diagnostikované choroby charakteru obličejové dermatózy," popisuje expert.

Podobné zkušenosti má také další expertka. "Pod rouškou, vzhledem k vlhkému prostředí a mechanickému dotyku, se opravdu u některých lidí může zhoršit akné - predisponovaná oblast je hlavně brada. Ekzémy vznikají nejčastěji kolem úst, tzv. periorální dermatitida, a v oblasti nosoretních rýh. A to mluvíme o lehkých rouškách. Zdravotnické respirátory, které přiléhají velmi těsně na obličej, pak způsobují zdravotníkům i výrazné otlaky," popsala Kateřina Klauzová, zástupkyně primářky oddělení dermatologie z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.
Podle ní není klasická alergická reakce na látku příliš pravděpodobná, problémy spíš vznikají mechanickým drážděním. "Je však třeba dávat pozor na zbytky pracího prášku, který se může uvolnit ve vlhkém prostředí. Pozor také na roušky, které jsou ušité z nesepraných látek, kdy mohou dráždit zbytky barvení látek či dalších chemikálií. Pokud jsou pak na obličeji natěsno připevněné respirátory a mají některé komponenty plastové, může na nich ulpět dezinfekce a ta může také dráždit," upozorňuje dermatoložka.
Rouška se nosí do veřejných prostor, tedy tam, kde se společně potkáváme. Účelem je nepřenášet na ostatní případnou kapénkovou infekci.

Materiál roušky ovšem vždy musí být prodyšný, jinak neplní svou funkci. "Rouška musí dobře sedět, neustálé posunování na správné místo zvyšuje riziko infikování. Roušku je nutno poprvé vyprat, více máchat a přežehlit. Mít jich více a střídat. Hlavně pokud rouška zvlhne, dát novou. Praktické je střídat různé uchycení. Pokud někdo musí nosit roušku celý den, ví sám, že sice velmi praktické uchycení za uši pomocí gumiček je výborné pro manipulaci, ale po pár hodinách to dávají už uši znát," říká odbornice.

Také praktický lékař Cyril Mucha z pražské Ordinace Mucha se často setkává s potížemi, které provázejí nošení roušek.. I zde se ukázalo, že po dlouhodobém nošení hrozí poranění kůže, vážné otlaky až vředy.

Základem je péče o pleť, hydratační krém a přestávky od nošení


Proto odborníci doporučují sundávat ochranné prostředky při jakékoliv možné příležitosti, ideálně na chvilku co každé dvě hodiny. Pleť bychom zároveň měli udržovat v maximální čistotě a zhruba třicet minut před nasazením roušky na ni nanést ochranný krém (detailněji o péči o pleť čtěte zde). Je ale potřeba, aby se dobře vstřebal, jinak může rouška navlhnout, a ztrácí tak smysl.

Nepodceňujte správné praní


Podle dermatologa Štěpána Hrni může při nošení roušek nebo respirátorů dojít například až ke vzniku alergické kontaktní dermatitidy. "Ve většině případů k tomu ale dochází, pokud si uživatel roušku před prvním nošením nevypere, eventuálně nevyvaří. V materiálu, ze kterého je rouška ušita, tak zůstávají konzervační látky, případně barviva. Podobná situace může nastat i u nošení respirátorů z umělého materiálu, kde se opětovně může jednat o konzervační látky." upozorňuje lékař.
S ohledem na pleť doporučuje ochranné pomůcky z bavlny. "Jsou dobře ošetřovatelné, při správné péči dlouho vydrží a minimalizuje se riziko podráždění kůže. Jde ale o pohled dermatologa stran vlivu nošení roušek na kůži obličeje. Neřeším zde účinnost ochrany před viry," zdůrazňuje odborník.
Pro obranu pokožky je tedy prý důležité vybrat vhodný nedráždivý materiál, před prvním nošením roušku minimálně vyprat a ideálně ji nosit co nejkratší možnou dobu. Nesmí se zapomínat ani na pitný režim, i když příjem tekutin je s ústenkou na obličeji samozřejmě komplikovanější.

Není tedy třeba zakrývat si obličej, když osamoceně běháte v lese, jezdíte na kole nebo venčíte psa a několik desítek metrů kolem vás prokazatelně nikdo není. Mít ji na sobě, když jedete sami v autě, také nemá opodstatnění. Tam můžete volně dýchat a ideálně i větrat.

Mějte také na paměti, že rouška funguje pouze, dokud nezvlhne. U papírové je to cca 20 minut. Pokud ji nosíte celý den, spíš si ubližujete. Vlhká rouška je už propustná.

Mokrou jednorázovou roušku po 20 minutách vyhoďte! Jednorázová NANO ROUŠKA díky lepší technologie výroby a materiálu může být až na 6hod používání.
Respirátor je jiná technologie. Poskytuje dokonalejší ochranu a lepší odvětrávání. Je vhodný na delší časové úseky. Můžete v něm strávit celou pracovní směnu.
Látkové roušky můžou být zajímavým módním doplňkem a trochu odlehčit situaci. Opatřete si jich několik a vyměňte roušku kdykoli cítíte, že už je vlhká. Doma okamžitě použité roušky odložte do koše na prádlo či okamžitě vyperte či vyvařte.
Používejte šetrné prací prostředky a vynechte aviváž, která by mohla dráždit pleť a podporovat ucpávání pórů.
Měly by vám perfektně sedět, nikde neškrtit, zbytečně nedřít a nedráždit pleť. 

Jak správně roušku nosit, aby pleti neubližovala v bodech

  1.  vybrat vhodný nedráždivý materiál, v případě látkových ústenek nejlépe prodyšnou čistou bavlnu, pokud jednorázovém, které jsou z mého pohledu nejlepší, co se týče hygieny a péče o roušku, tak je lepší si připlatit za kvalitní české výrobky např. firma Batist Č.Kostelec vyrábí kvalitní NANOroušky
  2. před prvním a každém nošením textilní roušky vyprat, vysušit v sušičce nebo přežehlit žehličkou- zničí se tak veškerý "život" roušce.)
  3.  používat na praní nedráždivé prací gely, či gely pro alergiky, nepoužívat aviváž
  4. vlhkou roušku vyměnit za čistou (nejlépe každých 20min) popř. min.každý den vyměnit za novou čistou bavlněnou roušku! ( pokud ji nosím jen na nákup apod.) -tzn.vlastnit nejlépe 7 a více bavlněných roušek na týden a neustále je prát a "točit" Toto je velice podceňovaná skutečnost! Nebo používat jednorázové roušky a pokaždém použití ji vyhodit.
  5. cca 15 minut před nasazením roušky pleť namazat hydratačním, popř.ochranným bariérovým krémem, pokud třeba make-upem
  6. čistit pleť vhodnými pleťovými přípravky 2x denně ( více si přečtěte zde)
  7. nezapomínat na pitný režim

  8. mít k dispozici více roušek s různým typem uchycení a střídat je- gumička, zavazovací..
  9. rouška musí dobře sedět a nikde nedřít, aby se po pleti nepohybovala a zbytečně nedráždila pokožku

Návštěva kožního lékaře

Na místě je také popřemýšlet o návštěvě kožního lékaře. Pokud se kožní problémy pod rouškou rozšiřují a přecházejí do zánětlivých boláčků je to vhodný čas pro konzultaci s odborníkem. Lékař může předepsat antibiotické nebo antimykotické masti popř. i vnitřní antibiotika či antivirotika v tabletkách. Opravdu to v mnoha případech není jen problém estetický, ale také zdravotní- oslabení celkové imunity těla, která se objeví právě na pleti.. Lékař může nakonec také diagnostikovat např. neléčené zánětlivé onemocnění rosaceu nebo periorální dermatitidu -nad kterým neškolené "oko" mávne rukou.

Proto i svým zákaznicím mnohokrát radím dojít k dermatologovi na "stěry" a poradu.) Není to sranda..

Slovo na závěr:

Přemýšlejte takto: Jestliže se zhorší Vaše pleť, výlet do drogerie či lékarny Vás opět navrátí do "záře reflektorů" ( i když to bude chtít čas a úsilí). Jestli-že však skončíte v nemocnici s koronavirem, pleť bude to poslední, co budete v tu chvíli řešit...

"Nošení roušky v tyto dny je nezbytná nutnost. Tím, že nosíte svou roušku, chráníte druhé a vyjadřujete jim tím svůj respekt. Naoplátku, když ostatní nosí roušku, chrání zase tebe a vyjadřují tím zase respekt tobě, " říká Dr.Kassouf


Najděte si svůj salon včas

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, dodržujte i další rady, jak se zbavit akné: pupínky nevymačkávejte špinavými rukami a bez bez přípravy pleti čistícími přípravkami, nesahejte si na obličej špinavýma rukama, dostatečně pijte, jezte zdravě, a hlavně zůstaňte v klidu!

Po otevření salonů bude asi plno, protože budou zákazníci dohánět resty a také budou přicházet řešit problémy pleti, které si rouškami přivodili. Vyberte si ten svůj nejbližší kosmetický salon už teď:)

Velice dobré zkušenosti v léčbě s akne, boláčky, peroorální dermatitidou, ekzemem mám s Ozónovým kosm. ošetřením, Chemickým peelingem i klasickým kosmetickým ošetřením s Aha kyselinami a rybím kolagenem. Dárkové poukazy na tyto kosm.ošetření je možno zakoupit rovnou na tomto e-shopu.)

Pokud se Vám článek líbil, budu ráda za komentáře a podněty. Doufám, že Vám některý tip pomůže v boji s tímto protivným "neduhem" na pleti:)

Také jsem tu pro vaše dotazy:) Ráda poradím a pomůžu na dálku online, jaké produkty na domácí péči pro Vás budou ty vhodné a až se budeme moci setkat osobně, tak se na Vás budu těšit v Salonu Edith:)
Vaše kosmetička, vizážistka a kosm.poradkyně
                                                              Edita Kisá Karlová

www.kosmetikatrutnov.cz, FB: Krása na Trutnovsku, Salon Edith Trutnov, IG: Vizážistka Edita Kisá Karlová

Použité zdroje: www.elle.cz , www.vitalia.cz, https://health.clevelandclinic.org/the-struggle-with-maskne-is-very-real/

it...