Co je MASKNE??

14.01.2021

Co to je MASKNE??

aneb jak se zbavit akne pod rouškou 
 

Jak ovlivňuje nošení roušky naši pleť?

Přečtěte si, jak se o ni starat během koronavirové pandemie.

Než se ale do toho pustíme, ráda bych začala tím POZITIVNÍM, co nám rouška přináší:)

Rouška může pleť částečně chránit!

Nejen že nás chrání od vdechnutí "bacilů" různé povahy a jmen,tak z pohledu dermatologa je také výhodou roušky poskytování mírné ochrany před škodlivými vlivy. "Zejména dermatologové vědí, že slunce je sice pro celou naši existenci nutné, ale může na pleti napáchat řadu nepěkných záležitostí. Ztluštění kůže, nepravidelné pigmentace, vrásky a při přílišné expozici dokonce i kožní nádory. 

Rouška pleť před sluncem trochu chrání, chrání ji také před smogem, ale i před neustálými mimoděčnými dotyky našich rukou a částečně před infekcemi," říká Kateřina Klauzová.

Teď to negativum:(
Vlhko, teplo, nedostatek vzduchu a nepříjemné dráždění pleti. Prostředí pod rouškou je živnou půdou pro vznik nejrůznějších kožních problémů. Stejně jako se roušky staly symbolem naší doby, stává se jím maskne - tedy akné z roušek.

Co je maskne a jak vzniká?

Mask= v angličtině rouška Akne= "pupínky, uhry"

Maskne je stav kůže způsobený dlouhodobým nošením ochrany úst a nosu, tedy roušek (ústenek) a respirátorů. Je nejčastějším typem tzv. acne mechanica - mechanického akné.


Kombinací mechanického tření, tepla, špatného přístupu vzduchu a vlhka z pocení, dýchání a mluvení vzniká pod rouškou ideální prostředí pro množení mikroorganismů a ucpávání pórů. 

Drobné trhlinky způsobené třením roušky o obličej usnadňují pronikání nečistot a bakterií do kůže. 

Póry se zanášejí a na kůži se vytváří různé formy akné od nenápadných pupínků a černých teček až po závažnější cystické akné. 

Rozhodně neprospívá citlivé pleti se sklonem k ekzému, kuperóze nebo s rosaceou.

Jak předejít/léčit vzniku MASKNE?

Prevence je prvním krokem k úspěchu! Dodržujte zásady pro správné nošení roušek a snižte riziko výskytu maskne na minimum :) 

Pitný režim a hydratace

"Nedostatek tekutin a mírné formy dehydratace jsou problémy, které řešíme i mimo aktuální epidemiologickou situaci. Kůže je největším orgánem těla, a proto si i jako takový velikán zaslouží náležitou hydrataci. To je zejména důležité u ekzematiků, ale taky v rámci estetické medicíny, kdy hydratovaná kůže je krásná, lesklá, prostě šťavnatá," uvádí Štěpán Hrňa.

Ruce na obličej?

To si opravdu raději odpusťte:) A to nejen teď, kdy si můžete virus zanést na sliznice (třeba i do oka) a tak si ho dopravit do těla. Na rukou nosíme i spoustu jiných nečistot, které si do pleti zbytečně zatíráme. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění pleti.

Ano, můžete si ruce desinfikovat. Ale postačí i obyčejné mýdlo, které nebude vaši pokožku tak vysušovat. Účinkuje stejně dobře, ale pomaleji, proto si umývejte ruce déle. Ideálně 20 vteřin. Doporučujeme používat několikrát denně kvalitní krém na ruce, abyste se vyhnuli dehydrataci pokožky namáhané častým mytím

Správnou péčí o pleť předejdete kožním problémům!

Čistit, mazat,čistit a mazat....

  1. Čistěte si pleť ráno i večer mycím gelem či pleťovým mlékem i když se nelíčíte (micerální voda nestačí), zakončené dočištěním
     tonikem
    (samotné tonikum je také nedostačující-nerozpustí tuk/maz). Tím rozpustíte usazené nečistoty,prach,pot a maz. I koronavirus má lipidovou membránu, kterou narušují tuková rozpouštědla = při čištění obličeje mycím gelem zabijete i koronavir :)
  2. Nezapomeňte si 2x týdně udělat peeling. Alespoň nejvíce "ohrožená" místa tzn. bradu a čelistní kosti .

Tip: Příliš nedřete, tím byste pleti ještě více ublížili, pouze jemně masírujte pleť. Můžete opět nechat působit na pleti 2 min než opláchneme vodou. Pudrový peeling nemá v sobě ani hrubé částečky, takže je ideální!

     3.  Použijte pleťovou jílovou masku s černým uhlím min.1x týdně . Jíl a černé uhlí dezinfikují a hojí postižená místa, zároveň sklidňují  a   vstřebají přebytečný maz z pleti.

Tip: můžete zkusit nanést "puntíky" jílové masky pouze na boláčky na bradě a tam kde je potřeba a nechat ji pousobit PŘES NOC

     4. Po čištění naneste POKAŽDÉ Hydratační krém min. velikost malého hrášku či Hydr. olej minimálně 1-2kapky. Ten vytvoří tenkou ochrannou vrstvu mezi pletí a rouškou a tím omezí mechanické tření a pleť hydratuje. V dehydratované pleti vznikají mikrotrhlinky, do kterých vnikají bakterie a plísně žijící normálně na pleti (  i Zlatý Stafilococ) a zapříčiní zánětlivé boláky a kožní infekce.

Tip: Zvolte nekomedonní gel na obličej s jemnou texturou, který vám neucpe póry a pleť zbytečně nezatíží.

      5.  Krém na maskne aplikujte alespoň 15 minut před nasazením roušky, aby se dostatečně vstřebal a jeho zbytky se neotřely do roušky.

Tip: Před nanesením hydratačního krému naneste na pupínky a boláčky sérum s kyselinou salycilovou- ničí bakterie žijící a množící se v boláčcích.

        6.  Podle potřeby naneste svůj oblíbený make-up či podkladovou bázi. Je třeba ale zvolit kvalitní, nekomedonní a hypoalergenní make-up. Make-upem vytvoří další bariéru pro pleť ochrání před mech.třením, zhydratuje suchá místa.

Tip: Houbičky a štětce na líčení nejlépe každý den dezinfikujte nebo myjte přípravkem na štětce, jinak se v množí bakterie a vy si je nanášíte opět na vyčištěnou pleť..

VIDEO, které jsem natočila, s návodem na jednoduchou péčí o pleť naleznete ZDE

Večerní rutina proti maskne

  1.  Večer byste měli pleť opět hloubkově vyčistit a použít přípravky na maskne, které přispějí k regeneraci namáhané pleti pod rouškou. Přes den se na ní pod rouškou nahromadil pot, maz a nečistoty, které je třeba co nejdříve odstranit a zamezit zanášení pórů.
  2.  Do večerní rutiny zařaďte přípravky na maskne s obsahem aktivních látek na problematickou pleť - benzoyl peroxidu, kyseliny salicylové a dalších AHA kyselin- zničí bakterie na pleti a zároveň kyselejší pH pleti podpoří lepší regeneraci pleti. S jejich aplikací buďte ale opatrní, zvláště pokud je vaše pleť po nošení roušky hodně podrážděná. Raději si nechte poradit někým specializovaným, než si uděláte na pleti více škody než užitku!  Zvolte také nižší koncentraci, nebo je alespoň dočasně nahraďte jemnými zklidňujícími a hydratačními přípravky.
  3.  Abyste předešli podráždění, nepoužívejte více produktů s aktivními látkami na maskne najednou! Intenzivnější lokání péči na akné aplikujte jen na jednotlivé pupínky, ne na celý obličej. Pokud jste zvyklí používat produkty s retinolem, aplikujte jeden večer retinol, a druhý večer lokální péči, ne obojí zároveň.
  4.  Alespoň jednou týdně dopřejte pleti zklidňující pleťovou masku, která pleť osvěží a zregeneruje.

Jak správně roušku nosit, aby pleti neubližovala?

* vybrat vhodný nedráždivý materiál, v případě látkových ústenek nejlépe prodyšnou čistou bavlnu, pokud jednorázovém, které jsou z mého pohledu nejlepší, co se týče hygieny a péče o roušku, tak je lepší si připlatit za kvalitní české výrobky např. firma Batist Č.Kostelec vyrábí kvalitní NANOroušky
* před prvním a každém nošením textilní roušky vyprat, vysušit v sušičce nebo přežehlit žehličkou- zničí se tak veškerý "život" roušce.)
* používat na praní nedráždivé prací gely, či gely pro alergiky, nepoužívat aviváž
* vlhkou roušku vyměnit za čistou (nejlépe každých 20min) popř. min.každý den vyměnit za novou čistou bavlněnou roušku! ( pokud ji nosím jen na nákup apod.) -tzn.vlastnit nejlépe 7 a více bavlněných roušek na týden a neustále je prát a "točit" Toto je velice podceňovaná skutečnost! Nebo používat jednorázové roušky a pokaždém použití ji vyhodit.
* cca 15 minut před nasazením roušky pleť namazat ochranným krémem
* nezapomínat na pitný režim
* mít k dispozici více roušek s různým typem uchycení a střídat je- gumička, zavazovací..
* rouška musí dobře sedět a nikde nedřít, aby se po pleti nepohybovala a zbytečně nedráždila pokožku

Nepodceňujte správné praní

Podle dermatologa Štěpána Hrni může při nošení roušek nebo respirátorů dojít například až ke vzniku alergické kontaktní dermatitidy. 

"Ve většině případů k tomu ale dochází, pokud si uživatel roušku před prvním nošením nevypere, eventuálně nevyvaří. V materiálu, ze kterého je rouška ušita, tak zůstávají konzervační látky, případně barviva. Podobná situace může nastat i u nošení respirátorů z umělého materiálu, kde se opětovně může jednat o konzervační látky." upozorňuje lékař.
Akné, otlaky i dráždění dezinfekcí
Podobné zkušenosti má také další expertka. "Pod rouškou, vzhledem k vlhkému prostředí a mechanickému dotyku, se opravdu u některých lidí může zhoršit akné - predisponovaná oblast je hlavně brada. Ekzémy vznikají nejčastěji kolem úst, tzv. periorální dermatitida, a v oblasti nosoretních rýh.. Pokud jsou pak na obličeji natěsno připevněné respirátory a mají některé komponenty plastové, může na nich ulpět dezinfekce a ta může také dráždit," popsala Kateřina Klauzová, zástupkyně primářky oddělení dermatologie z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.

Návštěva kožního lékaře

Na místě je také popřemýšlet o návštěvě kožního lékaře. Pokud se místa s maskne rozšiřují a přecházejí do zánětlivých boláčků je to vhodný čas pro konzultaci s odborníkem. Lékař může předepsat antibiotické nebo antimykotické masti popř. i  vnitřní antibiotika či antivirotika v tabletkách. Opravdu to v mnoha případech není jen problém estetický, ale také zdravotní- oslabení celkové imunity těla, která se objeví právě na pleti.. Lékař může nakonec také diagnostikovat např. neléčené zánětlivé onemocnění rosaceu nebo periorální dermatitidu -nad kterým neškolené "oko" mávne rukou.

Proto i svým zákaznicím mnohokrát radím dojít k dermatologovi na "stěry" a poradu.) Není to sranda..

Slovo na závěr:

Přemýšlejte takto. Jestliže dostanete Maskne, výlet do drogerie či lékarny Vás opět navrátí do "záře reflektorů". Jestli-že však skončíte v nemocnici s koronavirem, pleť bude poslední, co budete v tu chvíli řešit...

"Nošení roušky v tyto dny je nezbytná nutnost. Tím, že nosíte svou roušku, chráníte druhé a vyjadřujete jim tím svůj respekt. Naoplátku, když ostatní nosí roušku, chrání zase tebe a vyjadřují tím zase respekt tobě, " říká Dr.Kassouf

Najděte si svůj salon včas

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, dodržujte i další rady, jak se zbavit akné: pupínky nevymačkávejte špinavými rukami a bez bez přípravy pleti čistícími přípravkami, nesahejte si na obličej špinavýma rukama, dostatečně pijte, jezte zdravě, a hlavně zůstaňte v klidu!
Po otevření salonů bude asi plno, protože budou zákazníci dohánět resty a také budou přicházet řešit problémy pleti, které si rouškami přivodili. Vyberte si ten svůj nejbližší kosmetický salon už teď:) 

Velice dobré zkušenosti v léčbě MASKNE mám s Ozónovým kosm. ošetřením, Chemickým peelingem i klasickým kosmetickým ošetřením s Aha kyselinami a rybím kolagenem

V tomto příspěvku jsou označené produkty na péči o pleť, čištění kosm. štětců a kosmetických ošetření, se kterými mám já a moje zákaznice velice dobrou zkušenost- dají se u mne zakoupit nebo objednat, takže se neváhejte na mne obrátit, pokud Vás nějaký zaujal! Některé je možno zakoupit  rovnou na tomto e-shopu.) 

Pokud se Vám článek líbil, budu ráda za komentáře a podněty. Doufám, že Vám některý tip pomůže v boji s tímto protivným "neduhem" na pleti:)

Také jsem tu pro vaše dotazy:) Ráda poradím a pomůžu na dálku online, jaké produkty na domácí péči pro Vás budou ty vhodné a až se budeme moci setkat osobně, tak se na Vás budu těšit v Salonu Edith:)

Vaše kosmetička, vizážistka a kosm.poradkyně 

                                                                   Edita Kisá Karlová

 www.kosmetikatrutnov.cz, FB: Krása na Trutnovsku, Salon Edith Trutnov,  IG: Vizážistka Edita Kisá Karlová


Použité zdroje: www.elle.cz , www.vitalia.cz, https://health.clevelandclinic.org/the-struggle-with-maskne-is-very-real/