Make-up pod roušku ano či ne??

01.02.2021
Můžu používat make-up pod roušku i když mám na bradě boláčky a pupínky? A co když je ještě nemám, nezpůsobím si je tím, že se pod roušku líčím??
To se vše se dozvíte v tomto článku.


Dva tábory názorů

Co se týče používání make-upu pod roušku, panují tu 2 názory.

V českých článcích spíše převládá názor jedné skupiny dermatologů, kteří nošení make-upu pod rouškou nedoporučují. 
" Může přispívat k zanášení pórů a tím ke zhoršování stavu maskne. Jeho používání byste tak měla v době nošení roušky omezit na minimum. "


V anglicky psaném článku naleznete i názor druhé skupiny odborníků, kteří používání make-upu pod roušku nezatracují.
Dr. Kassouf říká : " Makeup je v pořádku, pokud to s vrstvou make-upu nepřeháníte.

Pod normální rouškou je akceptovatelné nosit lehkou vrstvu makeupu.

Pokud nosíte N-95 masku, která se dá recyklovat, skvrny od make-upu můžou limitovat možnost její znovupoužití nebo ji zcela vyčistit. V tomto případě byste se měli vyvarovat používání make-upu."

Můj názor??

Já se osobně přikláním k 2.táboru- osobně make-up v tomto "rouškovém" období nosím mnohem více než dříve a jeho používání také doporučuji svým zákaznicím v salonu. Pokud si nanesu dostatek hydr.krému a popř. ještě bariérového krému a poté i make-up, tvorba pupínků či malých puchýřků vzniklých třením roušky o pleť se u mne minimalizoval.  Také jsem zintenzivnila svou večerní péči o pleť- jak na to si přečtěte zde.

To je má osobní zkušenost s používáním make-upu pod roušku. Budu ráda, pokud mi zanecháte svůj názor zde v komentáři či emailem,)

Make-up pod roušku má totiž tyto klady:

1) slouží jako další bariéra pleti před mechanickým třením roušky na pleť a tak vzniku mikrotrhlinek a oděrek pleti
2) hydratuje pleť a pomáhá před odpařováním vody z pleti- pokud tedy není extra matující. Takže doporučuji spíše hydratační, rozjasňující make-up alespoň v oblasti brady,úst a tváři
3) pomáhá hojit již vzniklé pupínky, suchá a zanícená místa- je třeba používat kvalitní nekomedonní ( nezacpává póry) make-up vhodný i pro citlivou pleť s uklidňujícími složkami př. vit.E a B3, ostropestřec mariánský..
4) pokud používáte ještě pod make-up fixátor make-upu nebo podkladovou bázy- o to více udržuje pleť udržet kontrolu nad mazem a potem, který zase přispívá je vzniku bakterií..


Samozřejmě je třeba svou pleť a roušku udržovat v dokonalé čistotě, abyste předcházela vzniku maskne. Jak? to se můžete dočíst v článcích zde: Aby rouška neškodila pleti   Péče o pleť pod rouškou

Jak pracovat s make-upem pod rouškou??

Pokud ale přece jen potřebujete maskne zamaskovat make-upem, pamatujte, že méně je více a dodržujte několik základních pravidel, které minimalizují případné negativní dopady na vaši pleť:

  1. Make-up vždy nanášejte na vyčištěnou a hydratovanou pleť a s dostatečným předstihem před nasazením roušky- asi 15min
  2. Před nanášení make-upu si umyjte ruce.
  3. Používejte kvalitní nekomedonní ( nezacpává póry) make-up vhodný i pro citlivou pleť s uklidňujícími složkami př.vit.E a B3, Jojobový olej. Pokud trpíte akne ideálně vybírejte speciální make-up pro problematickou pleť od výrobců dermokosmetiky, který svým složením o aknózní pleť zároveň pečuje.
  4. Před nanesením make-upu použijte fixátor make-upu, který předejde zacpání pórů make-upem a zároveň vytvoří další ochrannou bariéru pro pleť před mechanickým třením rouškou.
  5. Pokud používáte k aplikaci make-upu štětec nebo houbičku, pravidelně je ČISTĚTĚ! Toto je velice podceňovaná skutečnost, ale je to základ zdravé pleti! Obvzláště v "rouškové" době, aby ve Vašich pomůckách nežily bakterie... Nejlépe každý den vyčistěte své štětce nebo houbičku dezinfekčním sprejem na štětce nebo min.1x za týden vyčistit speciálním mýdlem na kosm.štětce nebo alespoň dětským mýdlem. Sama ale doporučuji speciální mýdlo na štětce, protože na voděodolné rtěnky, řasenky a makeupy klasické mýdlo opravdu nestačí (ani na bakterie v nich žijící)
  6. Make-up zapudrujte fixačním pudrem, který omezí riziko otěru make-upu do roušky.
  7. Pro trvající nalíčení pod roušku je vhodné ještě navrch zafixovat make-up fixačním sprejem.
  8. Pokud potřebujete zakrýt pouze mírné projevy maskne, vystačíte si i s lehkým BB krémem nebo korektorem, který méně zatěžuje pleť.
  9. Jelikož se řasenka ráda rozmazává kvůli dýchání do roušky je vhodné použít
     voděodolnou řasenku
    a raději nanést lehkou vrstvu transparentního pudru pod oči- předejdete tak " Pandím" očím
  10. Co se týče rtů, toto období také trpí, takže je vhodné používat balzámy a peelingy na rty jako přípravu pro líčení rtů.
  11. Aby nalíčené rty dlouho vydržely je vhodné použít pouze konturovací tužku a vybarvit tak celé rty nebo použít voděodolné a stěru odolné rtěnky. U mne vítězí na plné čáře 24H tekutá rtěnka od L´Oreal Paris na 2.místě je tekutá rtěnka od Nuskinu. Pokud chcete používat svou klasickou krémovou rtěnku, pomůže jí udržet se na místě fixační tužka na rty.
  12. Make-up odličte hned, jak to bude možné, aby pleť mohla co nejdříve znovu dýchat. Pleť následně důkladně vyčistěte. Jak na to si přečtěte zde
  13. Roušku používanou během dne okamžitě vyperte s pracími přípravky vhodné pro citlivou pleť bez aviváže. Jak pečovat o roušku, aby neubližovala pleti si přečtěte zde.

Slovo na závěr:


Přemýšlejte takto: Jestliže se zhorší Vaše pleť, výlet do drogerie či lékarny Vás opět navrátí do "záře reflektorů" ( i když to bude chtít čas a úsilí). Jestliže však skončíte v nemocnici s koronavirem, pleť bude to poslední, co budete v tu chvíli řešit...

"Nošení roušky v tyto dny je nezbytná nutnost. Tím, že nosíte svou roušku, chráníte druhé a vyjadřujete jim tím svůj respekt. Naoplátku, když ostatní nosí roušku, chrání zase tebe a vyjadřují tím zase respekt tobě, " říká Dr.Kassouf

Najděte si svůj salon včas

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, dodržujte i další rady, jak se zbavit akné: pupínky nevymačkávejte špinavými rukami a bez bez přípravy pleti čistícími přípravkami, nesahejte si na obličej špinavýma rukama, dostatečně pijte, jezte zdravě, a hlavně zůstaňte v klidu!
Po otevření salonů bude asi plno, protože budou zákazníci dohánět resty a také budou přicházet řešit problémy pleti, které si rouškami přivodili. Vyberte si ten svůj nejbližší kosmetický salon už teď:)
Velice dobré zkušenosti v léčbě s akne, boláčky, peroorální dermatitidou, ekzemem mám s Ozónovým kosm. ošetřením, Chemickým peelingem i klasickým kosmetickým ošetřením s Aha kyselinami a rybím kolagenem.
V tomto příspěvku jsou označené produkty na péči o pleť, čištění kosm. štětců a kosmetických ošetření, se kterými mám já a moje zákaznice velice dobrou zkušenost- dají se u mne zakoupit nebo objednat, takže se neváhejte na mne obrátit, pokud Vás nějaký zaujal! Některé je možno zakoupit rovnou na tomto e-shopu.)


Pokud se Vám článek líbil, budu ráda za komentáře a podněty. Doufám, že Vám některý tip pomůže, aby make-up vydržel i pod rouškou a aby na pleti nepáchal neplechu.) 

Také jsem tu pro vaše dotazy:) Ráda poradím a pomůžu na dálku online, jaké produkty na domácí péči pro Vás budou ty vhodné a až se budeme moci setkat osobně, tak se na Vás budu těšit v Salonu Edith:)
Vaše kosmetička, vizážistka a kosm.poradkyně
                                         Edita Kisá Karlová


www.kosmetikatrutnov.cz, FB: Krása na Trutnovsku , Salon Edith Trutnov, IG: Vizážistka Edita Kisá Karlová

Použité zdroje: www.elle.cz , www.vitalia.cz, https://health.clevelandclinic.org/the-struggle-with-maskne-is-very-real/
it...